Denizevleri 212. Sokak No:7 Atakum/SAMSUN
+90536 973 4679

Kutsal Kitap depresyon hakkında ne der? Bir Hristiyan depresyonu nasıl yenebilir?

Depresyon

Soru : Kutsal Kitap depresyon hakkında ne der? Bir Hristiyan depresyonu nasıl yenebilir?

Yanıt: Depresyon, Hristiyan olsun olmasın milyonlarca kişiyi etkileyen yaygın bir durumdur. Depresyon çekenler, yoğun üzgünlük, öfke, umutsuzluk, yorgunluk hissedebilirler ve depresyonun bunlardan başka daha birçok belirtileri olabilir. Kendilerini yararsız hissetmeye, hatta intihar etmeyi istemeye başlarlar, bir zamanlar sevdikleri şeyler ve insanlara olan ilgilerini kaybederler. Kişinin işini kaybetmesi, sevdiği birisinin ölmesi, boşanma gibi yaşam durumları ya da suiistimal ya da kendine güveni olmamak gibi durumlar depresyonu tetikleyebilir.

Kutsal Kitap bize sevinç ve övgüyle dolu olmamızı söyler (Filipililer 4:4; Romalılar 15:11), bu yüzden belli ki Tanrı hepimizin sevinç dolu yaşamlar sürmemizi tasarlamıştır. Durumsal bir depresyon çeken birisi için bu kolay değildir ama Tanrı’nın dua, Kutsal Kitap etüdü ve uygulaması, destek grupları, inanlılar arasında paydaşlık, günahlarını itiraf etme, bağışlama ve danışmanlık armağanlarıyla iyileşebilir. Devamlı kendimizle meşgul olmamak, bunun yerine çabalarımızı dışarıya döndürmek için bilinçli bir çabada bulunmalıyız. Depresyon hisleri, kendileri yerine Mesih ve başkalarına odaklandıklarında bu duygunun çözümlenmesi sık sık mümkün olmaktadır.

Klinik depresyon, doktor tarafından tanısı konulması gereken fiziksel bir durumdur. Nedeni talihsiz yaşam durumları olmayabilir ve belirtileri de kişinin iradesiyle ortadan kalkmayabilir. Hristiyan toplumundaki bazılarının inandığının tersine, klinik depresyonun nedeni her zaman günah değildir. Depresyona bazen tedavi edilmesi ve/ya da danışmanlık gereken fiziksel bir rahatsızlık neden olabilir. Tabii ki, Tanrı her türlü hastalığı ya da rahatsızlığı iyileştirme gücüne sahiptir. Ancak bazı durumlarda, depresyon için bir doktora gitmek, herhangi bir incinme ya da sakatlıktan ötürü doktora gitmekten farklı değildir.

Depresyon içinde olanların endişelerini yatıştırmak için yapabileceği bazı şeyler vardır. İçlerinden bunu yapmak gelmese de Tanrı Sözü’nü okumaya devam etme konusunda bir çabada bulunmalıdırlar. Duygular bizi yanlış yola yönlendirebilir ama Tanrı Sözü sağlam ve değişmezdir. Tanrı’ya kuvvetli imanı korumalı ve sıkıntılar ve denenmeler yaşadığımızda O’na daha da sıkı sarılmalıyız. Kutsal Kitap bize, Tanrı’nın hayatımızda dayanabileceğimizden fazla olacak denenmelere izin vermeyeceğini söyler (1 Korintliler 10:13). Depresyona girmek bir günah olmadığı halde kişi yine de gerekli profesyonel yardımı almak dâhil sıkıntıya verdiği karşılıklardan sorumludur. “Bu nedenle, İsa aracılığıyla Tanrı`ya sürekli övgü kurbanları, yani O’nun adını açıkça anan dudakların meyvesini sunalım” (İbraniler 13:15).

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir